Faculty Achievers

Department of Computer Science and Engineering
Department of Computer Science and Engineering

 

Faculty Achievers details of Computer Science and Engineering

 

  • Dr.M.T.GOPALAKRISHNA, is been Awarded as the “SENIOR EDUCATOR AND SCHOLAR AWARD” by the NATIONAL FOUNDATION FOR ENTREPRENEURSHIP DEVELOPMENT(NFED), TAMIL NADU, INDIA on the occasion of Teachers day celebration on 5th september 2015.

 

Dr.M T  Gopalakrishna

 

FACULTY ACHIEVERS BE(UG) ACCADEMIC YEAR 2017-18 (Even sem)

SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 8 Software architecture (10CS81)

 

Mr. Santhosh Kumar S

Mr. Santhosh Kumar S

100%
2 8 Software architecture (10CS81)

 

Mrs. Geethanjali R.S

100%
3 8 System Modeling and Simulation (10CS82)

 

Mrs. Sandhya A Kulkarni

100%
4 8   System Modeling and Simulation (10CS82)

 

Mrs. Mamatha R

100%
5 8 Information Network Security (10CS835)

Mr. UgranadaChannabasava

Mr. Ugranada Channabasava

100%
6 8 Software Testing(10CS842)

Mr. Ashoka S

100%
7 8 Software Testing(10CS842)

Mr.Damodaram S

100%

 

FACULTY ACHIEVERS BE(UG) ACCADEMIC YEAR 2017-18 (Odd sem)

SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 7 Object-Oriented Modeling And Design (10CS71)

Mr.Govindaraju G.N.

Mr. Govindaraju G.N

100%
2 7  Embedded Computing Systems (10CS72)

Ms. Gargi N

100%
3 7 Programming The Web (10CS73)

Ms.Megha.J

Ms. Megha J

100%
4 5 Computer Networks  (15CS52)

Mr. UgranadaChannabasava

Mr. Ugranada Channabasava

100%
5 5 Embedded Systems (10CS563)

Mr. Santosh Kumar J

100%

Winners for Aarohana Sports events 2017-18

Events Position Computer Science & Engineering Department Winners
Running race (100m) I Ms.Kusuma K.V
II Mrs.Preethi.P
Shuttle Badminton  (Womens Doubles) I Ms. Shushma G & Mrs. Sandhya A Kulkarni
Shuttle Badminton (Mens Doubles) I Mr. Doreswamy & Dr.Raghavendra S
Shuttle Badminton (Mens Singles) I Mr. Doreswamy
Carrom I Dr.Raghavendra S & Mr. Santosh Kumar J
Short Put I Mrs.Preethi.P
Collage II Mrs. Sandhya A Kulkarni &  Ms. Shushma G
Running race (100m) I Mr. Doreswamy
Discuss Throw II Mr. Doreswamy
Shotput III Mr. Doreswamy

 

 

FACULTY ACHIEVERS BE(UG) ACCADEMIC YEAR 2016-17
SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 8 Information Network Security (10CS835) Mrs. Shruthi UShruthi U 100%
2 8 System Modeling and Simulation (10CS82) Ms. Kusuma K VKusuma K V 100%
3 8 Software architecture (10CS81) Mr. Santhosh Kumar SSanthosh Kumar S 100%
4 8 Software architecture (10CS81) Ms. AshwiniAshwini B 100%
5 8 System Modeling and Simulation (10CS82) Mrs. Preethi.PPreethi P 100%
6 6 Management and Entrepreneurship (10AS61) Ms. Amitha SAmitha S 100%
7 6 Management and Entrepreneurship (10AS61) KavyaShree B.SKavyashree 100%
8 6 Unix System Programming (10CS62) Mr.Govindaraju G.N.Govindaraju G.N 100%
9 6 Compiler Design (10CS63) Mrs. Veena R. S.Veena R.S 100%
10 6 Computer Graphics and Visualization (10CS65) Mr. Sandeep HSandeep H 100%
11 6 Computer Graphics and Visualization (10CS65) Ambika K BAmbika K B 100%
12 6 Compiler Design (10CS63) Dr.M T  GopalakrishnaDr.M. T. Gopalakrishna 100%
13 6 Operations Research (10CS661) Ms. Anuja Jana NaikAnuja Jana Naik 100%

 

FACULTY ACHIEVERS M.tech(PG) ACADEMIC YEAR 2016-17
SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 2 Managing Big Data (14SCS21) Ms. AshwiniAshwini B 100%
2 2 Web Services (14SCS251) Ms.Megha.JMegha J 100%
3 2 Advances in Computer Networks (14SCS22) Mr. UgranadaChannabasavaChannabasava U 100%
4 2 Artificial Intelligence and Agent Technology (14SCS24) Mr.Srikanth T NSrikanth T N 100%
5 2 Advanced Algorithms (14SCS23) Mrs. Shruthi UShruthi U 100%

 

 

FACULTY ACHIEVERS BE(UG) ACCADEMIC YEAR 2016-17 (Odd sem)
SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 5  Operating Systems (10CS53)

Mr.Govindaraju G.N.

Mr. Govindaraju G.N

100%
2 5  System Software (10CS52)

Mr. Santhosh Kumar S

Mr. Santhosh Kumar S

100%

 

Computer Science & Engineering Staff winners for Aarohana Sports events:-

 

Events Position COMPUTER SCIENCE &  ENGINEERING DEPARTMENT WINNERS
Running race (100m) I Mrs.Preethi.P
II Ms.Kusuma K.V
Walking Race (100m) I Ms.Ambika.K.B
II Mrs. Amitha S
Discuss throw I Ms.Anuja Naik
Short Put I Mrs.Preethi.P

 

 

FACULTY ACHIEVERS BE(UG) ACCADEMIC YEAR 2015-16
SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 3 Object Oriented Programming with C++(10CS36) Mr.Deepak M.DDeepak M D 100%
2 5 System Software (10CS52) Mrs. Shruthi UShruthi U 100%
3 5 System Software (10CS52) Mr. Santhosh Kumar SSanthosh Kumar S 100%
4 5 Database Management System(10CS54) Ambika K BAmbika K B 100%
5 7 Advanced Computer Architecture (10CS74) Mrs. Shruthi UShruthi U 100%

 

FACULTY ACHIEVERS M.tech(PG) ACADEMIC YEAR 2015-16
SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 1 Advances in Operating System(14SCS11) Mr. Sandeep HSandeep H 100%
2 1 Cloud Computing (14SCS12) Mr.Govindaraju G.N.Govindaraju G.N 100%
3 1 Advances in Data Base Management System(14SCS13) Mrs. Veena R. S.Veena R.S 100%
4 1 Multicore Architecture and Programming(14SCS14) Ms. AshwiniAshwini B 100%
5 1 Advances in Storage Area Networks(14SCS152) Mrs. Preethi.PPreethi P 100%

 

FACULTY ACHIEVERS BE(UG) ACCADEMIC YEAR 2014-15

SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 4 Computer Organization(10CS46) Mrs. Sandhya A KulkarniSandhya A Kulkarni 100%
2 5 System Software (10CS52) Mrs. Hamsa A SHamsa A S 100%
3 6 Compiler Design (10CS63) Mrs. Veena R. S.Veena R.S 100%
4 6 Operations Research(10CS661) Mrs. Preethi.PPreethi P 100%
5 6 Computer Graphics and Visualization(10CS65) Ambika K BAmbika K B 100%
6 6  Entrepreneurship and Management(10AL61) Ms. Amitha SAmitha S 100%
7 7 Advanced Computer Architecture (10CS74) Mrs. Hamsa A SHamsa A S 100%
8 7 C# programming and .Net (10CS761) Mr. Vikram HVikram Haibatti 100%
9 8 System Modeling and Simulation (10CS082) Vishruth B GVishruth B G 100%
10 8 Software Testing(10CS842) Mr. Ashoka SAshoka A 100%

 

FACULTY ACHIEVERS M.TECH(PG) ACCADEMIC YEAR 2014-15

SL NO. SEM SUBJECT FACULTY NAME RESULT
1 1 Advances in Storage area networks(14SCS15) Mrs. Preethi.PPreethi.P 100%
2 1 Advances in Database Management System(14SCS13) Dr.M T  GopalakrishnaGopalaKrishna M.T 100%
3 2 Artificial Intelligence(14SCS24) Ms. Anuja Jana NaikAnuja Jana Naik 100%
4 2 Managing Big Data(14SCS21) Mr.Govindaraju G.N.Govindaraju G.N 100%
5 2 Advances in Computer Network(14SCS22) Ms.Megha.JMegha J 100%
6 2 Advanced Algorithms(14SCS23) Mrs. Preethi.PPreethi.P 100%
6 3 Advances in Storage Area Networks(12SCSS32) Mr. UgranadaChannabasavaU. Channabasava 100%
7 3 Information Security (12SCS31) Mr. Santhosh Kumar SSanthosh Kumar S 100%
8 3 Data mining and warehousing(12SCS33) Mrs. Veena R. S.Veena R.S 100%
Share This